Přímé investice, které jsou realizované výstavbou nového podniku, představují starší formu mezinárodního pohybu kapitálu.
Reklama:
Přehled přímých investic
Přímé investice jsou způsob, jakým firmy investují do zahraničních trhů. Tato forma investice zahrnuje získání vlastnického zájmu v rámci zahraniční společnosti.
Podle OECD zahrnují přímé investice "dlouhodobý vztah a předpokládají značnou míru influence... na řízení podniku."
Typy přímých investic
Existují tři hlavní typy přímých investic - nové investice, fúze a akvizice a společné podniky.
Nové investice zahrnují vytvoření zcela nového podniku ve zvolené zemi. Tento typ investice je často spojen s vysokými náklady na počáteční výzkum a zřízení operací.
Fúze a akvizice zahrnují nákup již existujícího podniku. Tyto investice mohou poskytnout rychlý přístup k trhu bez nutnosti budovat vlastní infrastrukturu.
Společné podniky spočívají ve spolupráci s již existujícím podnikem. Tento typ investice může přinést výhody v podobě sdílení rizik a expertizy.
Výhody a nevýhody přímých investic
Přímé investice přinášejí různé výhody a nevýhody pro investující společnosti.
Výhody přímých investic zahrnují přístup k novým trhům, možnost využití nižších nákladů na práci a materiály ve zvolené zemi a možnost diverzifikace investičního portfolia.
Nevýhody mohou zahrnovat politická a ekonomická rizika, komplikace při řízení mezinárodních operací nebo možnost konfliktu s místními zákony a regulacemi. Podle článku na Investopedii mohou být přímé investice také kapitálově náročné s potenciálně nejistou návratností.
Závěr
Přímé investice mohou představovat cenný nástroj pro firmy hledající rozšířit svou působnost na globální úroveň. Přesto je vždy důležité pečlivě zvážit veškeré možné výhody a nevýhody a provést podrobný výzkum, než se podnik pustí do takové investice.
Chcete-li se dozvědět více o přímých investicích, doporučujeme zdroje jako JSTOR nebo publikace OECD pro další podrobné informace.