Reklama:

Roční procentní sazba nákladů? Co to vlastně znamená ve světě půjček?

Půjčky jsou různorodé, pro někoho je možná těžké se v jejich světě opravdu dobře orientovat. Od toho tu jsou ale čísla, která pomohou při rozhodování hned v první řadě. A nejde vždy jen o úrokovou sazbu, důležité je také RPSN (roční procentní sazba nákladů), díky níž odhadnete okamžitě výdaje s půjčkou spojené.

Klíčový ukazatel, který opravdu leccos naznačí – nepodceňujte jej!

Je to důležité, je to přímo nezbytné. RPSN si musíte zjistit v každém případě, to platí i u krátkodobějších půjček. Zde sice bude vypadat na první pohled astronomicky, je ale pravdou, že pokud má úvěr splatnost maximálně jeden měsíc, musí se s vysokou cifrou počítat. Neznamená to automaticky, že je nevýhodná! Co všechno vlastně RPSN zahrnuje (respektive může zahrnovat)?

  • Poplatek účtovaný například za uzavření smlouvy nebo za posouzení žádosti o úvěr.
  • Pojištění schopnosti splácet, které je dnes u nabídek půjček skoro samozřejmostí.
  • Úrokovou sazbu jako takovou. Ta zde bude samozřejmě jasně největší položkou.
  • Poplatek za vedení úvěrového účtu. Od podobných věcí se ale hromadně ustupuje.

Jak vidíte, cifra značící RPSN řekne vlastně o půjčce v pár vteřinách skoro vše podstatné. Uváděno musí být ze zákona, čemuž se tedy žádný poskytovatel úvěru nevyhne. Legislativa však nestanoví, do jaké míry musí být viditelný. I proto některé firmy uvádí tuto hodnotu malými písmeny nebo v nevyhovujícím barevném kontrastu, můžete proto vše snadno přehlédnout – a přitom je to tak důležité! Díky novele zákona týkajícího se spotřebitelského úvěru však musí být uvedeno vždy, takže stačí jen hledat – a v případě nutnosti se nebojte zeptat! V textu smlouvy je také nutností uvést právě tuto cifru.

Využijte služeb online kalkulačky a vše si raději dvakrát prověřte

Pokud zvažujete nabídku na nějaký úvěr, rozhodně k tomu musíte mít dobré důvody. RPSN, které je v požadované hladině, je bezesporu jedním z nich. Hodnota může být někdy uvedena špatně a nemusí jít vždy o nekalý trik obchodníka. Proto si spočítejte hodnotu roční procentní sazby nákladů na nějaké nezávislé internetové kalkulačce a ověřte si tak, že poskytovatel s vámi hraje čistou a férovou hru.

Úroková sazba sama o sobě bohužel nestačí, nezahrnuje totiž i další poplatky

Je jistě nasnadě, že úrokovou sazbu budete chtít znát pro osobní představu jako vůbec první, na rozdíl od RPSN ale nezahrnuje případné další poplatky. Úroková sazba se také vyjadřuje ročně (p. a., latinského per annum), ale také čtvrtletně (p. q.) nebo měsíčně (p. m.). Každý podobný ukazatel má jinou vypovídací hodnotu, rozdíl mezi krátko a dlouhodobými úvěry je pak zcela nasnadě. Krátkodobější půjčky totiž budou mít relativně vysoké RPSN…

Autor: SOScredit.cz

Reklama: