Reklama:

Jak se vyznat v půjčkách a nenaletět?

Nechcete při výběru půjčky naletět a chcete za všech okolností vybrat správně? Nemusí to být vždy tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Pokud nechcete šlápnout vedle, přinášíme vám několik rad, díky kterým tu správnou a samozřejmě také férovou půjčku vyberete celkem snadno.

Typy půjček

Podívejme se nejprve na to, co současný úvěrový trh nabídne. Nejprve se zaměřme na jednotlivé segmenty, kam řadíme bankovní a nebankovní půjčky. První jsou spojeny výhradně s bankovními ústavy, zatímco druhý typ může být spojený v podstatě s jakoukoliv soukromou společností. Tím ale půjčky a jejich typy nekončí. Dělit je můžeme i podle toho, kolik peněz nám nabídnout. Jedná se o:

  • Mikropůjčky
  • Spotřebitelské půjčky
  • Hypotéky

První možnost je spjata výhradně s nebankovním segmentem. Patří sem řada společností, pro které je rychlá půjčka bez příjmu prioritou. Druhý i třetí segment už může být spojený jak s bankami, tak i nebankovními společnostmi. Zde platí, že můžeme žádat o částky od desetitisíců, až po desítky milionů korun.

Podmínky získání

Ty se liší napříč jednotlivými společnostmi, nebo bankami. Každý poskytovatel si v podstatě může nastavit parametry takové, jaké sám chce. Mikropůjčky jsou spojeny obvykle s tím, že je může získat i problémový klient bez příjmu. Segment nebankovních půjček klasických už obvykle příjem vyžaduje. Co však není v souvislosti s ním nutné, to je nahlížení do finanční minulosti. Proto sem můžeme zařadit i produkt, kterým je rychlá půjčka bez registru. Ta nekontroluje ani ty bankovní, ani nebankovní registry.

Nejsložitější podmínky mají obvykle banky. Kromě nutnosti doložit příjem, který by měl být poměrně velký, dbají současné bankovní domy také na to, aby měl klient čistou finanční minulost a jeho bonita byla co nejlepší.

Možnost využití peněz

Půjčky můžeme rozdělit do dvou hlavních skupin. Tou první jsou neúčelové půjčky. Už název napovídá, že je možné využít je na cokoliv. Dle našeho vlastního uvážení. Druhým typem jsou takzvané účelové půjčky. Zde už nás poskytovatel může částečně omezovat. A to jak tím, na co můžeme peníze použít, tak i tím, že musíme přistoupit na částečné čerpání. S tím souvisí také fakt, že jsme nuceni dokládat jednotlivé využití daných půjček – třeba fakturami. Na druhou stranu má tento typ úvěrů několik výhod, jako jsou:

  • Jednodušší podmínky získání
  • Nižší úrokové sazby
  • Stále bohatší možnosti využití

Způsob vyplácení půjček

I ten je dobré znát. Primárně se na našem trhu setkáme s variantou, kterou je bezhotovostní půjčka. To znamená, že peníze nám jsou zaslány nejčastěji na náš bankovní účet. Takto je vyplácena valná většina bankovních a nebankovních úvěrů. Dále existují také půjčky hotovostní, které jsou spojeny vyplacením peněz na ruku. A to například u nás doma, od obchodního zástupce, nebo přímo na pobočce konkrétního poskytovatele. Do módy se ale dostávají i nové metody, jak získat peníze. Jsou to například výplaty spojené s návštěvou kontaktního místa s výplatními terminály, kde po načtené kódy vyplatí obsluha peníze, na které máme nárok.

Výhodnost

To nejdůležitější jsme si nechali na konec. Je to výhodnost půjček. Ovlivňuje ji úrok, poplatky, stejně jako řada dalších věcí – třeba pojištění. Najít nejlepší úvěr díky současným zákonům už nemusí být tak složité, jako tomu bylo dříve. Stačí sledovat jeden jediný ukazatel, kterým je RPSN. Čím je tato procentuelní hodnota nižší, tím větší máme jistotu, že si bereme výhodnější půjčku. V této sazbě je totiž zahrnuto vše, co úvěry zdražuje. Navíc mají poskytovatelé zákonnou povinnost u svých nabídek a kalkulací danou roční procentuelní sazbu vždy zobrazovat, což je plus pro žadatele. Ihned ji vidí a tak nejsou nuceni ji složitě přepočítávat podle daného vzorce.

Reklama: