Depozitní směnka je cenný papír. S tímto cenným papírem je spojeno právo vlastníka k požadování zaplacení částky k určitému datu, které je na směnce uvedeno. A to bance, která tento cenný papír vystavila. Ve skutečnosti se jedná o vlastní směnku banky, jež se zavazuje, že vyplatí klientovi k danému datu určitou částku.
Reklama:
Co je depozitní směnka?
Všeobecně vzato, depozitní směnka je finanční intrument, který se využívá jako investiční nástroj. Jednání se o bezúčelový vklad prostředků do banky s fixní dobou splatnosti a pevnou úrokovou sazbou. V praxi to znamená, že vkladatel uloží své prostředky do banky a ta mu za to poskytne úroky, které jsou oproti běžným účtům vyšší. Největší pochopení depozitní směnky vychází z faktu, že vkladatel nemůže do doby splatnosti směnky disponovat uloženými prostředky.
Druhy depozitních směnek
Depozitní směnky se dělí na několik druhů, mezi nejznámější patří níže uvedené.
- Neregistrované depozitní směnky (NDS): Tyto směnky jsou považované za nejrychlejší a nejjednodušší formu nabytí depozitní směnky. Tyto směnky jsou přenosné, tedy je možné je prodávat.
- Registrované depozitní směnky (RDS): Tyto depozitní směnky jsou oproti neregistrovaným vystaveny na jméno vlastníka. To znamená, že je nelze prodávat dále.
- Valutové depozitní směnky (VDS): Tyto depozitní směnky jsou vázané na cizí měnu.
Zdroje informací o depozitních směnkách naleznete zde: businessdictionary.com, investopedia.com
Výhody a nevýhody depozitních směnek
Jako každý finanční produkt, mají depozitní směnky své výhody a nevýhody.
Výhody:
- Fixní doba splatnosti
- Pevná úroková sazba
- Může se využít jako platidlo
- Může sloužit jako zástava
Nevýhody:
- Nelze disponovat uloženými prostředky
- V případě předčasného prodeje směnky mohou být výnosy nižší než byl původní vklad
Další detailní informace o dalších výhodách a nevýhodách depozitních směnek můžete najít zde.
Závěrem
Depozitní směnky jsou jedním z mnoha finančních nástrojů pro ukládání úspor. Ale před tím, než se rozhodnete pro jejich využití, je vždy nutné zvážit všechny rizika a výhody, které s tím souvisejí. Vždy se poraďte s finančním poradcem nebo odborníkem v dané oblasti.