Futures

Důležitý derivátový kontrakt, který se podobá kontaktu forwardovému. Znázorňuje závazek, kterým se kupující váže k nákupu daného aktiva k danému dni a za danou cenu. Prodávající se váže k prodeji daného aktiva a to za jeho tržní cenu. S futures se neobchoduje na trzích OTC, ale pouze na burzách, které stanoví jednotlivé podmínky kontraktů. Burza, na které se s kontraktem obchoduje, určí i standardizaci aktiva.

Reklama:

Úvod do Futures

Futures, neboli termínované kontrakty, jsou finanční deriváty, které nám umožňují obchodovat s určitým aktivem v budoucnosti za cenu dohodnutou v současnosti (Investopedia). Tyto kontrakty tedy obsahují nejen samotné aktivum, ale také určený datum jeho prodeje.

Mechanismus Futures Kontraktů

Ve futures kontraktech jsou dvě strany - kupující a prodávající. Kupující kontraktů je povinen nákup aktiv z kontraktů v dohodnutém datu, zatímco prodávající je povinen aktivum dodat (Corporate Finance Institute). Cena, za kterou se obchoduje, je pevně stanovena již při nákupu kontraktu.

Použití Futures Kontraktů

Futures kontrakty se dají využít v praxi na různé formy ochrany před rizikem. Nejčastěji je používají spekulanti a hedžeři. Spekulanti se snaží profitovat z budoucích cenových pohybů aktiv, zatímco hedžeři se snaží zabezpečit proti nežádoucím cenovým pohybům v budoucnosti.

Výhody a Rizika Futures

Mezi hlavní výhody futures kontraktů patří možnost zajištění proti riziku, flexibilita a transparence. Hlavními riziky jsou vysoká pákový efekt a to, že ztráty mohou přesáhnout původní investici.

Závěr

Futures kontrakty jsou nástrojem, který se používá k řízení rizik spojených s cenami aktiv. Jsou však velmi komplexní a vyžadují podrobné porozumění finančních trhů. Přestože nabízejí možnosti zajištění proti rizikům, mohou také přinést velké finanční ztráty (The Balance).

Zanechte komentář

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.