Volatilita znázorňuje a vyjadřuje kolísavost ceny. S její velikostí je spojeno cenové rozpětí. Čím je totiž volatilita větší, tím je větší také cenové rozpětí, ve kterém se cena tohoto titulu pohybuje. S vyšší volatilitou zároveň souvisí větší investiční riziko, které způsobuje.
Reklama:
Základy Volatilitě
Volatilita je klíčovým pojmem v oblasti ekonomie a financí, který se vztahuje na míru nejistoty týkající se "size of changes" v hodnotě dané sady finančních nástrojů (Investopedia). Tato hodnota je často měřena standardní odchylkou z výnosů dané sady finančních nástrojů.
Přínosy a nebezpečí volatilitě
Volatilita může být jak přínosem, tak nebezpečím pro investory a obchodníky. Vysoká volatilita může znamenat větší potenciální výnosy pro investory, ale také větší riziko. Naopak, nízká volatilita může signalizovat nižší riziko, ale také nižší potenciální výnosy. Proto investoři a obchodníci často využivají různé strategie s cílem minimalizovat potenciální ztráty v důsledku volatilitě (Investopedia).
Typy volatilitě
Existují dva hlavní typy volatilitě: historická a implikovaná. Historická volatilita je spočítána z historických dat a odráží míru cenových změn daného aktiva v minulosti. Naopak, implikovaná volatilita je odhadova a odráží očekávání trhu týkající se budoucí volatility daného aktiva (Investopedia).
Volatilita a option trading
Volatilita také hraje klíčovou roli v obchodování s opcemi. Cenu opce mimo jiné ovlivňuje implikovaná volatilita, jelikož vyšší předpokládaná volatilita zvyšuje cenu opce a naopak. Proto obchodníci s opcemi často sledují volatilitu a využívají různé strategie s cílem profitovat z jejích změn.
Závěr
Volatilita je klíčovým pojmem v oblasti ekonomie a financí. Ať už hledíme na investice, obchod nebo risk management, porozumění volatilitě a schopnost pracovat s ní je nezbytností pro každého, kdo se zabývá těmito oblastmi.