Je to dluh či pohledávka, která se váže k dané nemovitosti. Je zaručena zástavním právem, které je zapsáno v katastru nemovitostí.
Reklama:
O co jde u hypoték
Na svůj dům nebo byt si většinou nemůžeme naspořit, a tak si bereme hypotéku. Hypotéka je dlouhodobý bankovní úvěr, který je zajištěn zástavním právem k nemovitosti. Nejedná se tedy o nenáročnou záležitost a je třeba si na ní dát obzvlášť pozor. Zde najdete více informací o hypotékách od České národní banky.
Jak hypotéka funguje
Banka vám půjčí peníze, které použijete na koupi nemovitosti. Tuto nemovitost pak zastavíte bance. Pokud byste nespláceli, banka má právo nemovitost prodat a ze získaných peněz se uspokojit. Při výběru hypotéky je důležité se zaměřit na výši úrokové sazby a poplatky s hypotékou spojené.
Ověřování bonity klienta
Před poskytnutím hypotéky banka ověří vaši bonitu. To znamená, že zjistí, jestli máte dostatečné příjmy na splácení hypotéky. Banka také zjistí, zda nemáte nesplacené dluhy. Zde najdete více informací o tom, jak banky ověřují bonitu.
Jaký je rozdíl mezi fixní a variabilní sazbou
Fixní sazba je delší dobu stejná, variabilní sazba se mění podle vývoje na finančních trzích. Každá z těchto možností má své výhody a nevýhody. Při výběru je třeba zvážit, jakou máte riskantní toleranci a jaké jsou vaše finanční možnosti. Zde se dozvíte více o rozdílech mezi fixní a variabilní úrokovou sazbou.
Závěr
Hypotéka je závazek na dlouhou dobu a je třeba ji řádně zvážit. Důležité je si uvědomit, že hypotéka je zástavou nemovitosti. Pokud hypotéku nesplácíte, můžete o nemovitost přijít. Stejně tak je důležité zvážit, zda zvolit fixní nebo variabilní sazbu.