Na tomto trhu se obchoduje jen s cennými papíry a dluhy, které jsou udávány v euroměnách. Euroměnové trhy vznikly na konci druhé světové války a to ve chvíli, kdy se měny staly konvertibilní a kdy se poprvé začalo skutečně obchodovat s cennými papíry v mezinárodním měřítku. Zajímavostí je to, že předložka euro nemá nic společného s Evropou, což může být matoucí. Obchod s erocennými papíry probíhá ve všech hlavních finančních centrech, ze kterých má největší podíl Londýn.
Reklama:
Eurotrhy: Obchodování na mezinárodní úrovni
Tzv. Eurotrhy představují segment finančních trhů, kde dochází k emitování a obchodování s cennými papíry denominovanými v jakékoliv měně mimo jejich zemi původu. Tento fenomén, který se poprvé začal rozvíjet v 50. a 60. letech minulého století, semínka své existence má ve vývoji americké a britské měnové politiky, kdy došlo k vytvoření sítě pro pohyb financí mimo dosah regulace těchto zemí. (Investopedia: Euro Currency)
Funkce a důležitost Eurotrhů
Eurotrhy hrají klíčovou roli v globálním finančním systému. Díky absence regulace a omezení ze strany centrálních bank propůjčují těmto trhům větší efektivitu a likviditu. Firmy, banky a vlády z celého světa zde mohou získávat nebo investovat kapitál za atraktivnějších podmínek, než by bylo možné na domácích trzích. (Encyclopedia Britannica: Eurodollar)
Účastníci na Eurotrzích
Na Eurotrzích se obecně setkáváme s dvěma základními skupinami účastníků: emitenty a investory. Emitentem může být korporace, banka či vláda, která se snaží získat financování mimo domácí trhy. Na druhé straně stojí investoři, kteří mají zájem o diverzifikaci svých investic do různých měn a získání možnosti vyššího výnosu.
Rizika spojená s Eurotrhy
Ačkoliv výhody Eurotrhů jsou na první pohled zřejmé, je třeba zmínit také rizika, která s touto formou obchodování souvisí. Jde zejména o rizika měnová, úroková a zeměpisná. Měnové riziko je způsobeno kolísáním hodnot měn, ve kterých jsou cenné papíry denominovány. Úrokové riziko je spojeno s možností, že sazby, za které jsou cenné papíry emitovány, mohou v budoucnosti výrazně kolísat. Zeměpisné riziko je pak způsobeno politickými a ekonomickými událostmi v zemi emitenta. (Investopedia: Eurodollar)
Závěr
Eurotrhy jsou neoddělitelnou součástí globálního finančního systému a poskytují jak emitentům, tak investorům řadu výhod oproti domácím trhům. Ačkoliv nesou s sebou určitá rizika, zapojení do těchto trhů může být pro mnoho subjektů přínosné. V dnešní době globální ekonomiky a digitalizace finance se stávají ještě důležitějšími pro fungování mezinárodního kapitálového trhu.